Ziva ograda Prunus Laurocerasus – u narodu poznatija kao Lovor višnja, jedna je od mnogobrojnih ukrasnih biljaka koja se može saditi samostalno ili u grupi, kao pojedinačan žbun ili kao živa ograda.
Širokolisna zimzelena biljka, osim predivnog izgleda tokom ljeta, zaštitu će vam praviti i zimi tokom hladnijih dana. Veoma je zahvalna i ne previše teška za održavanje. Možemo reći i da je Lovor višnja jedna od najzastupljenijih i najčešće biranih biljaka za formiranje žive ograde.

ziva ograda prunus lovor visnja

Ziva ograda Lovor višnja – Sađenje pojedinačno, u manjim grupama ili kao živa ograda

Lovor višnja se sadi pojedinačno ili u grupi za formiranje i podizanje žive ograde.

Ova biljka pogodna je za sađenje pojedinačno, u saksijama. Kao takva dobra je i pogodna za ukrašavanje bašti kafića i restorana. Može se saditi i u žardinjerama odnosno u manjim grupicama koje takođe mogu poslužiti ukrašavanju bašti.

Kako posaditi Prunus u saksiju ili žardinjeru?

prunus u zardinjeri

Kao što smo već rekli, Prunus se može saditi u saksije ili žardinjere. U tom slučaju treba obratiti pažnju na nekoliko stvari koje mogu značajno uticati na rast odnosno održavanje biljke. Prilikom sađenja obratite pažnju na odabir saksije. Odaberite odgovarajuću veličinu, koja će biljci dati prostora za rast i razvoj. Obzirom da je prostor ograničen, biljci će svakako biti ograničeno i napredovanje. Stoga potrudite se da obezbijedite što kvalitetniju zemlju i pružute što bolje uslove za rast. Isto važi i za manje grupe – žardinjere.

Ziva ograda – Prunus –  Kada posaditi Lovor višnju živu ogradu  ?

Može se saditi i u obliku žive ograde. Sadnja se u principu može obavljati tokom cijele godine, u zavisnosti od mjesta i nadmorske visine na kojoj se sadi. Takođe u zavisnosti od načina na koji se sadi i održava.. Najpogodnije vrijeme za sađenje je rano proljeće pred početak vegetacije. Pogodan trenutak je i krajem ljeta, odnosno početkom jeseni.
Ukoliko odlučite da sadite ovu bilju za živu ogradu najbolje bi bilo iskopati kanal. Preporučena gustina za kvalitetno formiranje žive ograde je 3 – 5 sadnica na metar dužni. U kanal možete sipati humus kako bi biljka mogla lakše i brže da pusti svoj korijen i da se razvije. Takođe možete staviti i malo stajskog đubriva na dno kanala, koji ćete obavezno prekriti jednim slojem zemlje, kako biljka ne bi „sagorela“ od prevelike količine đubriva. Drugi način je da nakon završene sadnje pospete đubrivo oko biljaka, takođe umjereno.

Visina i širina žive ograde Prunus Laurocerasus

Biljka je koja može rasti i do par metara u visinu, dok širina ove biljke u obliku žive ograde obično ide oko 70-80cm.

Ziva ograda Prunus – Orezivanje

Odlično podnosi orezivanje i pogodna je za formiranje žive ograde. Orezivanje se vrši početkom jeseni, po završetku vegetacije. Takođe živa ograda Prunus, može se orezivati i u rano proljeće prije vegetacije. Preporučeno orezivanje jednom do dva puta godišnje u ovim intervalima.  Posebnu pažnju na orezivanje treba posvetiti u prvim godinama rasta biljke kako bi se biljka pravilno formirala u obliku žive ograde. Takođe orezivanje u prvim godinama rasta značajno će uticati na gustinu i čvrstinu vaše ograde.

Orezivanje žbunova

Osim u obliku  žive ograde, Prunus se može saditi i u obliku žbuna. Sadnica Prunusa, zbog svog stabla koje je veoma čvrsto i drvenasto u sredini cjlokupnog žbuna, može se oblikovati na više načina: u obliku lopte, kupe, piramide, spiralno… Orezivanje ovakvih oblika može se vršiti i do nekoliko puta godišnje kako bi sačuvali odgovarajući izgled biljke. U tom slučaju potrebno je to raditi umjereno i u slučaju slabijeg rasta ili pojave žutog lista koje bi ukazivalo na sušenje, potrebno je češće zalivanje biljke ili prihrana.