Orezivanje žive ograde

Orezivanje žive ograde vrši se u zavisnosti od napretka biljaka, starosti i naravno godišnjeg doba odnosno vremenskih uslova. Šišanje žive ograde se može raditi ručno – makazama ili mašinski. Ako je količina tj. dužina(do nekoliko metara) i visina ograde, (do metar), malo snage i makaze za orezivanje živice će biti sasvim dovoljne. Ukoliko njena dužina prelazi nekoliko metara preporučujemo električni ili motorni trimer za orezivanje žive ograde. Ziva ograda se različito orezuje u zavisnosti od vrste. Kod nas se susrijećemo sa nekoliko vrsta žive ograde. Najčešće formirana živa ograda je:

Prunus – Lovor višnja

Orezivanje prunusa uglavnom se vrši u jesen ili rano proljeće. Orezivanje žive ograde prunus radi se jednom do dva puta godišnje. Ukolko želite da vaša ograda uvijek izgleda „sređeno“ možete je orezivati i nekoliko puta godišnje. Uz adekvatnu prihranu i navodnjavanje, orezivanje joj neće značajnije smetati a vi ćete imati gustu ogradu koja je uvijek sređena.

Ako ogradu orezujete jednom godišnje, najbolje bi bilo da to bude u jesen , nakon vegetacije. Na prostoru Crne Gore to je najčešće oktobar mjesec. Prilikom orezivanja, dajte joj prosora da „diše“, tako da je možete „jače“ orezati. Nemojte brinuti ako tokom zime bude malo „ogoljena“, na proljeće će vam vratiti širokim zelenim listovima.

Fotinija

orezivanje zive ograde fotinija

Još jedna od omiljenih biljaka za formiranje ograde kod nas. Primamljivog izgleda zbog svojih magičnih crvenih listova u proljeće koji tokom zrijevanja prelaze u zelenu boju. Orezivanje fotinije se vrši u krajem zime i u proljeće ali takođe ukoliko biljka „izbaci“ dugačke mlazove tokom ljeta, slobodno je oblikujte i na jesen.

Orezivanje je važno zbog kvalitetnijeg „provjetravanja“ biljaka koje će dugoročno obezbijediti bolje zdravlje i stabilniji rast biljke.

Šimšir

Iako dosta ređe, i ova vrsta se koristi za živu ogradu. Zbog u odnosu na druge vrste, značajno sporijeg rasta najčešće se formira kao živa ograda nižeg rasta uz staze i trotoare. Shodno tome, njen razvoj tokom sezone u zavisnosti od uslova bude svega od 5 – 20 cm. Kako su grane ove biljke prilično tanke, a visina biljke manja, za orezivanje šimšira dovoljne su vam makaze. Makaze su svakako pogodne za orezivanje ove vrste zbog jako mekanih i tankih grančica. Tako da će biljka izgledati bolje nego li je budete orezivali motornim makazama. Svakako ni to nije greška.