Mnogi od vas misle da je to jedan od laksih poslova u basti. Možda i jeste, ali svakako je važno odraditi ga s voljom i uz dosta pažnje. Važna stavka o kojoj sam već pisao na stranici „travnjaci“ je da se košenje radi što češće,pogotovo u rano proljeće (april) jer zbog vlažnosti zemljišta koje je takvo zbog velikih kiša kakve padaju tokom zime na našim prostorima i sunčanih dana kakvih je dosta u mjesecu aprilu, trava ne bi svojim rastom izgubila boju u dnu ili narodski rečeno „požutjela“. U tom slučaju posle košenja vaš travnjak neće izgledati onako kako ste vi željeli.
Naše poslednje košenje ove god bilo je prije par dana.
Kao što možete primijetiti trava je prerasla, pa je košenje iste bilo malo teže i zahtijevalo je više vremena. Takođe je bila i veoma vlažna zbog kiše od prethodnih dana. I kada se sve to spoji dobije se problem ,
kosačica sa zalijepljenom travom,
što sigurno ne želite. Zato sam već naglasio da je redovno košenje važno da ne bi došlo do ovakvog problema. Međutim iako vam se desi ovakva ili slična situacija riješićete je lako struganjem naslaga trave špatlom ili nekim drugim čvrstim predmetom. Još jedna važna stvar koju nismo spomenuli jeste nož koji bi se trebao naoštriti, pa s vremena na vrijeme provjerite u kakvom je stanju !
Kada završite sa košenjem, ostavite kosačicu da se dobro ohladi!
Tada možete preći na njeno pranje.
NE PRAKTIKOVATI KOD ELEKTRIČNIH KOSAČICA
Održavanje alata je jako važno kako bi on funkcionisao kako treba. Mnogi se pitaju
-Da li smijem oprati kosačicu vodom ?
Naravno ! to je odgovor , ukoliko je kosačica dobro ohladjena (Nikako ne praktikovati kod električnih kosačica. Ovo se odnosi isključivo na benzinske kosačice). Prilikom pranja naravno treba izbjegavati motor i direktan mlaz usmjeriti ka točkovima i dijelu ispod gdje se nalazi nož.